iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Listwy zasilające – rodzaje, budowa i zastosowanie. Jaką listwę zasilającą warto kupić?

Inteligentny dom 18.11.2019
listwy-zasilajace--rodzaje-budowa-i-zastosowanie-jaka-listwe-zasilajaca-warto-kupic

Listwy zasilające to te produkty, o zakupie których często zapomina się podczas kompletowania sprzętu elektronicznego (np. komputera stacjonarnego). Listwy zasilające różnią się między sobą – spotkać można modele filtrujące, jak i antyprzepięciowe. Co warto wiedzieć o listwach zasilających?

Właściwie dobrana, wysokiej jakości listwa zasilająca jest bardzo dużym zabezpieczeniem antyprzepięciowym dla domowników. Warto podłączać do niej różnego rodzaju urządzenia elektryczne, nie tylko komputery i telewizory. Listwa zasilająca uchroni od konsekwencji awarii elektroniki i niebezpiecznych skoków napięcia. Produkty te dostępne są w różnych wariantach – listwy różnią się liczbą gniazdek elektrycznych, rodzajem bezpieczników, a także kolorem i długością kabla. Istnieją również nowoczesne listwy zasilające z USB.

Konstrukcja i rodzaje listew zasilających

Podstawowym zadaniem każdej listwy zasilającej jest zabezpieczenie podłączonych urządzeń elektronicznych przed negatywnymi skutkami ich całościowej lub częściowej awarii. Listwa zasilająca dla podłączonego do niej urządzenia stanowi rodzaj pośrednika elektronicznego. Jednym z możliwych rezultatów takiego stanu rzeczy jest brak wyładowania korków elektrycznych w mieszkaniu na skutek przeciążenia elektrycznego danego urządzenia.

Listwa zasilająca 230VAC do szafy rack 19 z 8 gniazdami firmy Pulsar

Pod względem konstrukcyjnym listwa zasilająca to z reguły zestaw kilku gniazdek elektrycznych, które są umieszczone wraz z łącznikiem instalacyjnymi i – w zależności od modelu – bezpiecznikiem topikowym oraz ochronnikiem antyprzepięciowym. Należy jednak pamiętać, że nie każda listwa zasilająca zabezpiecza w taki sam sposób. Warto wyróżnić przede wszystkim dwa rodzaje omawianych produktów:

  • listwa antyprzepięciowa – to produkt, który oferuje najwyższy stopień zabezpieczenia przepięciowego. Znana jest także pod nazwami listwa przepięciowa czy listwa z bezpiecznikami. Jej zadanie jest proste, ale efektywne – w momencie, gdy pojawia się skok napięcia, listwa odcina zasilanie. Dzięki temu działaniu niewłaściwe funkcjonowanie podłączonego urządzenia nie oddziałuje na pracę pozostałej elektrotechniki domowej, ponieważ zmiany w napięciu nie dochodzą do gniazdka;
  • listwa zasilająca filtrująca – to również produkt zabezpieczający, ale w niepełny sposób. W przeciwieństwie do listew antyprzepięciowych tego rodzaju listwy odcinają przepływ prądu w sytuacji, gdy występuje awaria podłączonego urządzenia. Nie posiadają mechanizmów pozwalających na szczegółowe wychwycenie zmian w poziomie napięcia.

Udostępnij:

Zobacz także