iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Instalacja kamer IP z testerem

SYSTEMY ZABEZPIECZEŃ 07.12.2020
instalacja-kamer-ip-z-testerem

Tester kamer IP jest sprzętem dla profesjonalnego instalatora monitoringu CCTV. To niewielkie urządzenie potrafi zastąpić kilka narzędzi, które do tej pory były stosowane tylko przez ekipy instalacyjne. 

Testowanie instalacji monitoringu, szczególnie w dużych obiektach przemysłowych i biurowych, może stać się znacznie łatwiejsze, gdy wykorzystamy wielofunkcyjny tester kamer IP. Jak działa takie urządzenie i jakie jego funkcjonalności ułatwiają instalację kamer?

Monitor-tester - wiele dodatkowych funkcji pozwoli na wygodny montaż i diagnostykę systemów.

To niewielkie urządzenie z całą pewnością pomoże zarówno doświadczonym instalatorom, jak i osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z projektowaniem i wdrażaniem systemów monitoringu przemysłowego. Na rynku dostępne są różne typy testerów. Aby więc wybrać najlepsze urządzenie, warto dowiedzieć się, które funkcjonalności ułatwią budowanie sieci monitoringu CCTV. Należy również poznać dodatkowe funkcje i możliwości, jakie oferują tego typu urządzenia. 

Jak działa tester kamer IP?

Dobry tester kamer IP to stosunkowo niewielkie urządzenie z kolorowym wyświetlaczem. Jego rozmiar można porównać do tabletu, jednak obudowa jest grubsza i odpowiednio zabezpieczona. To sprzęt do pracy w różnych warunkach, dlatego producenci dbają także o wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Każdy producent oferuje własne rozwiązania, dlatego testery kamer IP pracują na różnych typach oprogramowania. Wybierając tester, zwróć uwagę na to, czy oprogramowanie oferuje intuicyjną obsługę – to z całą pewnością ułatwi ci pracę. Ważną funkcjonalnością takiego urządzenia jest możliwość samodzielnego instalowania dodatkowych aplikacji. 

Podstawową funkcją urządzenia jest odnalezienie kamery w sieci, zmiana jej adresu IP i zaprogramowanie podstawowych ustawień. Technologia IP pozwala na przetwarzanie obrazu w wysokiej rozdzielczości, dlatego tester powinien być dostosowany do obsługi kamer megapikselowych. 

Po podłączeniu kamery do testera uzyskujesz podgląd obrazu. W ten sposób możesz w miejscu montażu urządzenia wykonać jego regulację. To zdecydowanie skraca czas instalacji, ponieważ nie ma już potrzeby chodzenia do rejestratora i sprawdzania skuteczności wprowadzonych zmian. 

Tester kamer IP umożliwia również testowanie kabla. Jak to działa? Urządzenie pomaga odnaleźć kabel sieciowy i sprawdzić jego podstawowe parametry. Dzięki temu instalator nie musi sprawdzać dokumentacji sieci w budynku, aby prawidłowo podłączyć kamery IP. Urządzenie oferuje również funkcję testera napięcia PoE, dzięki czemu można błyskawicznie sprawdzić napięcie w wybranej żyle kabla UTP. 

Odtwarzacz audio jest niezbędną aplikacją podczas testowania kamer, gdyż pozwala sprawdzić jakość nagranego przez kamerę materiału. Zdalny podgląd obrazu z rejestratorów ułatwia konfigurację systemu monitoringu na odległość. 

Przydatne funkcje testerów kamer IP

Oczywiście tester nie musi ograniczać się wyłącznie do obsługi kamer IP. Dobry tester kamer powinien obsługiwać również kamery AHD, CVI i inne technologie, które funkcjonują już w systemach monitoringu przemysłowego. Każdemu instalatorowi przyda się też prosty miernik elektryczny w testerze oraz narzędzia do sprawdzania sieci światłowodowych

Dodatkową funkcją, która przydaje się podczas instalacji monitoringu, jest możliwość nagrywania notatek głosowych za pomocą testera. To zdecydowanie ułatwi pracę – odtworzenie takich notatek z instalacji to cenna wiedza, zwłaszcza gdy po jakimś czasie będziesz musiał wrócić do klienta w celu przeprowadzenia konserwacji lub napraw. 

Budowa i obsługa systemu monitoringu wizyjnego wymaga ustawienia każdej kamery osobno. Konieczne jest ustalenie odpowiedniego kąta widzenia urządzenia i skierowanie obiektywu na miejsca, których obserwacja będzie wspierać bezpieczeństwo w obiekcie. Zastosowanie testera pozwala na zaprogramowanie i ustawienie kamer w punkcie instalacyjnym. To zdecydowanie skraca czas pracy, szczególnie podczas instalacji rozbudowanej sieci.  

Zobacz również: Jak wybrać kamerę do monitoringu zewnętrznego?

Udostępnij:

Zobacz także