iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Enkodery i dekodery w systemach telewizji dozorowej i automatyce przemysłowej

Inteligentny dom 29.11.2019
enkodery-i-dekodery-w-systemach-telewizji-dozorowej-i-automatyce-przemyslowej

Dekoder najczęściej kojarzy się z telewizją cyfrową. Tymczasem na płaszczyźnie systemów monitoringu i telewizji dozorowej enkodery i dekodery są nieco innymi urządzeniami. Odmienne zastosowanie mają w automatyce przemysłowej. Na czym polegają główne różnice i do czego służą enkodery i dekodery?

Dekodery i enkodery wizyjne w systemach zabezpieczeń mają za zadanie zmieniać format pliku rejestrowanego przez monitoring tak, aby był on obsługiwany przez urządzenia wyjściowe – monitory, telewizory i innego rodzaju wyświetlacze. Te specjalistyczne produkty najczęściej spotyka się w zaawansowanych systemach telewizji dozorowej. Pod tą samą nazwą występują urządzenia stosowane w automatyce przemysłowej, choć ich funkcja jest zupełnie inna. Wyróżnić można m.in. enkodery inkrementalne, absolutne, liniowe, optyczne i obrotowe.

Enkodery i dekodery wizyjne w systemach telewizji dozorowej

W systemach telewizji dozorowej IP transmisja i zapisywanie danych odbywają się za pomocą łączy teleinformatycznych. Wykorzystywane są przy tym także sieci komputerowe i protokół IP. Współcześnie taki sposób odbioru i rejestracji staje się atrakcyjnym konkurentem klasycznych, analogowych systemów telewizji. W zakresie monitoringu wizyjnego rozwiązania, które daje technologia dozorowej telewizji opartej na protokole sieciowym IP, należą do najbardziej innowacyjnych, funkcjonalnych i elastycznych. Za pomocą tego rodzaju systemów można bowiem nie tylko korzystać z systemu monitoringu w klasyczny sposób, ale także zaimplementować różne technologie, np. bieżącej inteligentnej analizy obrazu.

Dekoder wideo 4 kanałowy firmy Hikvision

Każdy taki system składać się musi z wielu komponentów. Do najważniejszych zaliczyć należy wideorejestratory, urządzenia odpowiadające za odbiór i transmisję wizji oraz te, które mają za zadanie zapisywanie rejestrowanych danych. Enkodery i dekodery wizyjne to jedne z najistotniejszych produktów kompletnego systemu telewizji dozorowej IP. Za co odpowiadają?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że rejestrowany przez kamery obraz nie zawsze jest zapisywany w pożądanym przez użytkownika formacie. Głównym zadaniem enkoderów i dekoderów w systemach monitoringu jest zmiana sygnału wejściowego na taki format wyjściowy, który będzie najlepszy do odtwarzania go za pomocą telewizorów, monitorów komputerowych i innych wyświetlaczy. Rodzaj kodowania dekodera i enkodera jest w zupełności konfigurowalny przez użytkownika, dzięki czemu można uzyskać dokładnie taki format zapisu plików i możliwości ich odtwarzania, jaki będzie preferowany dla danego sprzętu i systemu odbierającego wizję. Enkodery i dekodery najczęściej spotykane są w zaawansowanych systemach zabezpieczeń telewizji dozorowej IP. Stosuje się je zwłaszcza tam, gdzie system zabezpieczeń jest rozbudowany, a format wyjściowy wideo musi być ujednolicony, aby odbiór i ewentualne przetwarzanie plików były sprawne i niezakłócone.

Enkodery w automatyce – co warto o nich wiedzieć?

Nieco innymi produktami są enkodery spotykane w branży automatyki przemysłowej. To drobne urządzenia mechaniczne, które implementuje się w robotyce, w serwonapędach i przy liniach produkcyjnych. Głównym zadaniem enkoderów przemysłowych jest zamiana ruchu obrotowego na sygnał elektryczny, który umożliwia pomiar pozycji kątowej i liczby obrotów. W automatyce wyróżnia się wiele rodzajów tych urządzeń, np. enkodery magnetyczne, enkodery optyczne, linkowe, przyrostowe, kwadraturowe, impulsowe oraz enkodery z przyciskami.

Do najczęściej spotykanych urządzeń należy jednak zaliczyć enkodery inkrementalne (obrotowo-impulsowe oraz przyrostowe) i absolutne (obrotowo-kodowe). Pierwsze generują impulsy na wyjściu, które odzwierciedlają ruch obrotowy. W drugim przypadku pozycja osi odczytywana jest z kodu cyfrowego tarczy enkodera.

W automatyce przemysłowej enkodery są zaawansowanymi urządzeniami, a pełne zrozumienie ich działania, zwłaszcza w kontekście ich wielofunkcyjności, możliwe jest dla osób posiadających wykształcenie kierunkowe.

Zobacz także: Automatyka domowa i inteligentny dom - jak go chronić?

Udostępnij:

Zobacz także